Žemų diapazonų radijo bangų sklidimas

QSO, DX, QRP, Digital, retransliatoriai, švyturiai, vietovės ir signalų sklidimo sąlygos
Atsakyti
LY3DA
Moderator

Žemų diapazonų radijo bangų sklidimas

Standartinė LY3DA » 2020-04-09 15:42:11

Radau įdomų puslapį
http://k9la.us/html/160m.html

Paskaitinėjimui...

LY3DA
Moderator

Re: Žemų diapazonų radijo bangų sklidimas

Standartinė LY3DA » 2020-09-26 08:39:31

Skaitiniams prieš TB čempionatą
https://www.researchgate.net/publicatio ... ropagation
Trumpai: pasiuntus į jonosferą plokščiai poliarizuotą bangą, ji į žemę nueina jau su eliptine poliarizacija. Naudojant sukryžiuotus dipolius, galima padidinti priimamo signalo stiprumą. Straipsnyje pateikti matavimai ir palyginimai tarp kairinės ir dešininės apskritiminių poliarizacijų signalų. Praėjimo pražioje apie 12-13dB stipriau priimama dešininė (RHCP) poliarizacija. Taip pat ji silpniau veikiama fedingo. Tiesa, matavimai daryti ant 5,39 MHz.

LYR346

Standartinė LYR346 » 2020-09-26 11:12:29

Įdomus efektas, aprašytas dar trečiame XX a. dešimtmetyje E.V.Appleton'o..
Tuo metu buvo aktuali kova su fedingu (ypatingai transatlantiniam radijo ryšiui)
Šis būdas tėra VIENA iš kovos su fedingu priemonių, gerai veikiantis vieno skipo
ribose, o toliau... dar daugiau "demonų".
W8JI.com galime rasti Tomo nusivylimo gaidą bandžius pagerinti transatlantinį ryšį.
Jis pakliuvo būtent tiems demonams į nagus.
Jei kas ryšis pakartoti kryžiuotus dipolius, primenu sąlygas: fazių centras turi sutapti,
srovių amplitudės lygios, fazių skirtumas 90 laipsnių (neįsitikinęs, nes EM banga, "atspindėta" nuo jonosferos
būna Įvairaus eliptiškumo). Taigi vėlinimo linija turi būti paderinama. Ir dar: priimant "dešininę" poliarizaciją, siun-
čiant su šia kombinacija reikia nepamiršti perjungti fazę į priešingą.
Man teko įsitikinti poliarizacijų skirtumo efektyvumas yra tikrai 30 dB. Tuometinio "Astros" palydovo gretimi kanalai
buvo priešingos poliarizacijos. Jokiu problemų. Na bet čia 10 GHz.
Dar apie "demonus", nors čia OFF (derėtų atidaryti naują temą). Stebėdamas viduryje dienos vieną rusų "pypsentoją"
ant 40m , atsiliepus į jo CQ vienam SP2xxx įvyko įdomus reiškinys - rusui beperduodant savo QTH ir vardą įvyko jo signalo
nuosmukis tiek , kad SP2 paprašė pakartoti info.Primenu - aš esu pusiaukelėje tarp korespondentų.Man taip pat nepavyko
priimti ruso info.Na ko nepasitaiko...Po kelių minučių į ruso naują CQ atsiliepia DL stotis (partnior Germanija:)
Ir lygiai toks pats signalo nuosmukis. Išvada: signalą suvalgo "demonai" esantys prie pat ruso (na 90 km aukštyje).
Ar tai poliarizacijos pasukimas dėl stratosferos vėjų (nedidukai toki - tik 500 km/h) ar dar kitoks mechanizmas.
Nustačius to prigimtį būtų galima gerokai pagerinti ryšius.

LY3DA
Moderator

Standartinė LY3DA » 2020-10-07 19:00:23

Kęstai, jei perskaitytum tą straipsnį, rastum ir nuorodas į Appletoną, ir H.H.Beverage ir dar daug kitų. Taip pat ten yra populiariai aprašyta daug įdomių sklidimo efektų, prie kurių autorius (beje, profesionalus broadcasting inžinierius su ~30 m patirtimi) pridėjo dar nemažą žinių kiekį.

LYR346

Standartinė LYR346 » 2020-10-08 11:58:49

Taigi kad perskaičiau, senokai. Dėl to ir Appletono veikalus radau :)
Aukščiau minėto autoriaus iš Nyderlandų veikalai pas mane atsirado gerokai anksčiau
nei juos apmokestino...
Tuo tarpu derėtų vystyti žemų dipolių tematiką - tokių nuostabių savybių galima
rasti besikeičiant praėjimui. Čia puikiai pritaikomas eliptinės poliarizacijos efektas,
laimintis prieš laaabai ilgas antenas.

Atsakyti