UTB lauko diena

Atsakyti
Dainius
Pranešimai: 204
Užsiregistravo: 2017-04-13 23:06:10

UTB lauko diena

Standartinė Dainius » 2018-07-14 01:17:58

Sveiki,
Pamėginau ir aš sudalyvauti gausiai anonsuojamosje UTB lauko dienoje. Tiesą sakant jau nuo pavasario mintys buvo dalyvauti, jei tik galimybės leis. Dar net važinėjant po Lietuvą aplink Šiaulių apylinkes vis dairydavaus geros vietelės įkurt poziciją, nes pagal darbų planą nusimatė darbai Naisiuose. Bet likus porai dienų paaiškėjo, kad šeštadienis laisvas ir galiu lėkt kur noriu. Tiesa, sekmadienį jau ryte suplanuoti darbai, tad varžyboms galėjau paskirti tik šeštadienio vakarą.
Taigi, šeštadienį ryte nusprendžiau susirasti stiebą antenai, susikomplektuoti dvi antenas, susipakuoti ir sugalvoti kur važiuot. Pasisekė, kad iš LY2J prie keletą dienų buvau gavęs dovanų lengvą 5 el. yagi. Taip pat pasiskolinau antrą 5 el. yagi. Viskas 2m diapazonui. puikus komplektas - viena antena horizontaliai (SSB), kita vertikaliai (FM).
Per valandėlę-kitą susimeistravau antenų mechaniką, laikiklius stiebui. Pasiėmiau konstrukcijas stiebui ir beliko tik sugalvoti iš kur dirbt. Tikriausiai tai buvo sunkiausas dalykas, bet nutariau eiti Va-Bank. T.y. vakare aplankyti draugus ir tikėtis, kad ten, kur jie vakaroja, kažkur aplink yra koks kalnas :) Na, aplink Seirijus buvo galima tikėtis kalvos, tik norėjos dar kad ji būtų ir atvira, neapaugusi medžiais. Ir pasisekė.
Realiai iš Kauno išvažiavau gal ~17-18 val. Jau kai varžybos prasidėjo, tai į starto aktyvumą jau nebespėjau. Pora valandų kelionė link Seirijų ir dar pusvalandis kol suradau pozicija. O tuomet viskas labai greit - su pagalba pasikėliau antenas, pasistačiau radiją ir mikliai stengiausi išeit į eterį.
Pradžia buvo optimistiška, nes iškart pasigirdo bent kelios įvairios stotys. pradėjus dirbti, optimistiškumas dingo, nes ne viską ką girdėjau galėjau prisišaukti. Padirbėjau kelias valandėles iki tamsos ir teko ardytis, nes dar reikėjo pamiegot prieš darbus. O ir grįžt namo dar reikėjo.
Techniniai dalykai:
Dirbau tik 2m diapazone.
Stiebas susidėjo iš 4m 60mm vamzdžio, į jį įkišau 5m ilgio (sujungtą iš dviejų) 50mm vamzdį, sutvirtinau lipnia juosta. Pradžiai galvojau daryti ilgą buomą ant kurio priešingose stiebo (sukimosi ašies) pusėsė pritaisyti horizontalą ir vertikalią antenas. Bet už akių užkliuvo plastikinis ~150cm ilgio vamzdis kurį nutariau panaudoti vertikalaus jagio pakėlimui virš metalinio stiebo per jo centrą. Išlošiau papildomus 1,5m aukščio vertikaliam yagiui ir nutariau, kad taip antenos mažiau vinduos, bus stabilesės sukiojant.
Stiebui pastatyti panaudojau kelias pastolių detales. 3 atramos po 2m nuo centro. Ant centro užsimauna stiebas su antenom ir jį galima sukioti.
Aparatas - tai ką pavyko pasiskolinti. Norėjau išbandyti SSB, tikėjaus padaryti daugiau ryšių horizontalioje poliarizacijoje. Tad iš LY5AA pasiskolinau Icom 706. Pasiėiau apie 100 Ah akumuliatorių (kito neturėjau). Antenų komutacija paprasta - atjungi vieną anteną ir prijungi kitą. Užtrunka laiko, zabova ir kiti trūkumai. Bet komutatoriaus neturėjau.
Lokatorius KO14 WF. Pozicijai pasitaikė 145m Virš jūros lygio kalva. Pasisekė, kad ji nebuvo užsėta, o tai buvo pieva. Pavyko net ant viršaus užvažiuoti autobusiuku, tad nereikėjo daigtų tysti. Tiesą sakant, net ir neketinau dirbti iš ten, kur negaliu privažiuoti. apsidairius aplink, matėsi, kad tai viena iš aukštesnių kalvų apylinkėje, nes visur tik medžių viršūnės aplink.
Pasiruošimo metu nespėjau normaliai susižiūrėti antenų kabelių. Taigi per varžybas net teko nuleisti ir per naujo pakelti stiebą, nes nuo horizontalios antenos kabeliuko, tiesiog nukrito prastai uždėta jungtis su visu RG213 kabeliu. O kitos antenos kabelis H155 kartais pakvailioja kažkuriame gale (bėda buvo žinoma po Lietuvos Taurės, bet nespėjau perlituot galų).
Kai kurios stotys girdėjosi nesvarbu į kurią pusę pasukta mano antena. Iš akies (pagal saulę ir aplinkinius orientyrus) nustatyta šiaurė gal nebuvo labai tiksli. Bet ir pats sukinėjimas rankomis nebuvo labai tikslus. Realiai dirbau keliomis kryptimis. Atsukęs maždaug į Kauną, kartais kažkur link Vilniaus bei Kaliningrado kryptimi.
SSB regis nepadariau nei vieno ryšio, labai gaila, nes būtent juo tikėjaus padaryti daugiau. Visi FM moduliacija su vertikalia antena.
Girdėjosi įvairios stotys, bet mane girdėjo prastai. Nepavyko padaryt ryšio su LY2J, nors su kaimynu LY3PDX pavyko, Rolandas (LY5AA) užlipęs ant devynaukščio stogo su rankinuku girdėjos gan neblogai. O ir sukinėjant anteną jautėsi kad turi kryptingumą.
Blogai, kad nepasiėjau paprasto kompaso, tad šiaurę reikėjo nustatyti iš akies. Telefone kompaso taip pat neturėjau.
Patogaus laikrodis taip pat būtų pravertęs rašant popierinį log'ą.


Na, kitiems metams jau yra ką gerinti. Tai jei nedings ūpas, reiks bandyt geriau pasiruošti. Tokiose varžybose dirbt komandoje būtų įdomiau. Kai neinas ryšiai, tai bent pasimėgauti gamta smagiau.

73! LY5YY
73! LY5YY

Dainius
Pranešimai: 204
Užsiregistravo: 2017-04-13 23:06:10

Re: UTB lauko diena

Standartinė Dainius » 2018-07-14 13:15:48

Kelios nuotraukos:
Prikabinti failai
WP_20180707_20_22_21_Pro.jpg
WP_20180707_20_23_10_Pro.jpg
WP_20180707_20_21_59_Pro.jpg
73! LY5YY

Atsakyti