SMD elementų litavimas

Atsakyti
LY5TT
Pranešimai: 11
Užsiregistravo: 2017-03-02 17:39:58
Vietovė: Kaunas

SMD elementų litavimas

Standartinė LY5TT » 2017-03-22 01:30:41

Nesenai vyko kursai, kurių metu buvo lituojama. Įdedu kaip atrodo tų kursų metu karštu oru prilituotos detalės. SMD komponentai truputi artimesni šiam laikmečiui, todėl tikėtina, kad tokių elementų surinkinėjimas gali būti aktualus ir tiems, kas domisi elektronika, ir tiems, kas bando pasidaryti, modifikuoti schemas ir tiems, kam reikia jas pataisyti. Plokštė buvo frezuota. Prilituoti SOT-23 tranzistoriai, 0805 feritas, QFN-32 5x5mm 0.5mm pitch, (demonstruotas buvo 0805 kondensatoriaus ir DFN-10 3x3mm 0.5mm pitch prilitavimas). Gaila, kad lituojamų komponentų kiekis buvo ribotas, todėl ne visi galėjo pabandyti prilituoti QFN mikroschemas. Kaip tai atrodė tiems, kurie litavo pirmą kartą visą tai, turbūt reikėtų jų pačių paklausti.
Lape.jpg

LY4Z
Pranešimai: 239
Užsiregistravo: 2017-03-03 18:54:57
Vietovė: Kaunas

Re: SMD elementų litavimas

Standartinė LY4Z » 2017-03-22 21:21:14

Nagrinėjant SMD litavima labai neblogi filmukai is Dave, EEVBlog :
https://www.youtube.com/watch?v=b9FC9fAlfQE

https://www.youtube.com/watch?v=588iV07nEdM

https://www.youtube.com/watch?v=7hBcVt_4d5IIš mano patirties - jei vienetinės konstrukcijos ir elementai iki ar 0603 (ar atitinkamo dydžio) ir nėra trafaretų pastai su lygmetaliu užnešti - ko gero paprasčiau su gera klasikine litavimo stotele ir tinkamu antgaliu, tiesa reikėtų naudoti 63/37 lydmetalį ir gera fliusą-pastą ar skysta fliusą. Jei elementai smulkesni ir yra trafaretas pastai su lydmetaliu - geriausia karštu oru ar pečiuke su teisinga temperatūros kreive .

https://www.youtube.com/watch?v=JA-vi2iQ5vA

Jei norite pasitreniruoti - kokie 5 tokie rinkinukai ir iskart atsiras pasitikėjimo savim :)
https://www.aliexpress.com/item/SMD-SMT ... 823c02e74f


P.S. iš labiau patyrusiu žmonių girdėjau juoką, kad nuo rankų drebėjimo lituojant 50 g. padeda ;)

P.S.S. Būtų paskaityti ir konstrukcijos aprašymą.
Pagarbiai,

Marius, LY4Z
KO14WV, Kaunas
Active on HF, 50 MHz, 144 MHz, 430 MHz.

LY5TT
Pranešimai: 11
Užsiregistravo: 2017-03-02 17:39:58
Vietovė: Kaunas

Re: SMD elementų litavimas

Standartinė LY5TT » 2017-03-23 23:03:47

Tai buvo daroma demonstraciniais, mokymosi, mokymo ir mėgėjiškais tikslais. Tikslas supažindinti su tuo kaip tokie dalykai gali būti atliekami. Pamačius ir dar, svarbiausia, realiai pabandžius, būna gerokai lengviau pasirinkti ir atsirinkti iš visų galimų variantų.
Pasyvinius elementus galima lituoti su lituokliu, ką dažnai darau, tik su dabartinėmis mikroschemomis taip neišeina, ypač kai reikia dar ir išlituoti. Todėl buvo tai daroma su karštu oru. Tam reikia šiek tiek praktikos ar paprasčiausiai pabandyti. Trafaretas yra labai gerai, ir šiuo atveju visa esmė buvo sulituoti be jo (to vengčiau tik su BGA). Lituojama buvo be trafareto. Naudota pasta Sn62Pb36Ag2, skystas fliusas, lydmetalis Sn63Pb37 su fliusu, kanifolija, lydmetalio pertekliui nusiurbti skirta juosta, karštas oras ir lituoklis...
Video tikrai pakankamai pamokantys, yra ko pasimokyti juose. Pasimokyti galima ir iš klaidų, kurių galima nekartoti pamačius.
Nerekomenduočiau lituoti kaip 3-iame video bandė QFN (ar DFN) su lituokliu, nebent nėra kitos išeities ir tikrai negaila nei mikroschemų, nei plokščių. Mikroshemos dažniausiai mechaniškai neįsitvirtina, kaip tame "demo". Dėl lydmetalio paviršinio įtempimo, klampumo ir fliuso po mikroschema pats lydmetalis ten nepatenka ir tokia mikroschema laikosi labai prastai, dažniausiai tik iš išores. Jei nėra metalizacijos išorėje, tuomet neprisilituos iš viso. Apačia dažniausiai lieka neprilituota, prastas šiluminis kontaktas, nes ne visos plokštės turi termines aikšteles (su skylėmis į kitą pusę). Lengvai atšoka po prilitavimo. Jei reikia didesnio patikimumo, netgi pasyvinius elementus prilituotus su lituokliu galima pakaitinti, kad persilituotų be mechaninių įtempimų, kurie visada susidaro naudojant 1 lituoklį dėl terminio plėtimosi. Perkaitinus gerokai virš 300C, dažnai nudeginami kontaktai, kaip video parodyta (bet klaidingai įvardinta), jie labai greitai oksiduojasi, tik sėkmės dėka galima tikėtis, kad pati mikroschema nesudegs. Dažnai saugi temperatūra būna ne didesnė 260C, ir didesnė tik jei tą leidžia komponentų aprašymas.
Dar, su karštu oru pilnai neįkaitinama, yra temperatūrinis gradientas, priklausantis nuo atstumo, kuris kartais naudingas. Yra gerai pažaisti su termopora ir karšto oro stotele tam, kad suprasti kas vyksta. Nebuvo naudojamas joks padėklas (įskaitant kaitinamus iš apačios), nors tai kartais padeda. Su karštu oru yra privalumas, kad lituoti galima po kelis komponentus ir pasitikrinti ar jie tinkamai prisilitavo. Po litavimo buvo tikrinama ar prisilitavo gerai, neužsitrumpino su įžeminta aikštele testerio pagalba, kurio matuojanti įtampa mažesnė, nei PN sandūras įveikianti (šiuo atveju).
P.S. Ten potencialiai buvo lapė su boost'u, generatorius, junginėjantis stiprintuvas, kontroleris, galinis. Visą schemą įdėsiu vėliau šiame forume.

LY4Z
Pranešimai: 239
Užsiregistravo: 2017-03-03 18:54:57
Vietovė: Kaunas

Re: SMD elementų litavimas

Standartinė LY4Z » 2017-03-29 19:11:31

Na tada dar iškyla klausimas apie temperatūra su kuria lituojama ir kaip stotelė ją palaiko. Aš asmeniškai naudoju 60/40 lydmetalį viskam išskyrus PCB, joms naudoju 63/37(kol kas taupau). Paprastai plokštes lituoju su 270░C temperatūra, laidus ir kitką stambesnio su 300░C temperatūra. Esu bandes lituoti ir su žemesne, bet su šiomis man smagiausiai lituojasi.

Kitas svarbus aspektas, kaip tiksliai stotelė palaiko antgalio temperatūrą, čia jau reiktu bent SOLOMON (viena iš geriausiu biudžetinių, rekomenduoju tiem kas galvoja pirkti savo pirmą stotelę). Deja tie raudoni WELLER WHS40 kurie dažnai matomi nuotraukose visiškai nesugeba tiksiai palaikyti temperatūros dėl netinkamo termoporos pritvirtinimo, dėl ko paprastai lituojama su kur kas aukštesne temperatūra nei reikia.
Kolega parsisiuntė surenkama litavimo stotelę iš kiniečių, tai pabandžius nustebino kaip tiksliai palaiko teperatūra ir ant kiek patogus lituoklis (HAKKO klonas), tačiau aišku kyla klausimas dėl ilgaamžiškumo. Tiesa kaina už visą komplektą be AC transformatoriaus tik 18 USD :) tai galima ir atleisti.

Jei kur plokštėje ar kitur užtinku ROHS, tai pirma skiedžiu su švininiu lydmetaliu o tada 300 aš jį :)

Šaip tarp mūsų yra tų, kas dirba gamyboje ar servise, tai bent man asmeniškai būtų labai vertinga ir jų nuomonė šiuo klausimu.
Pagarbiai,

Marius, LY4Z
KO14WV, Kaunas
Active on HF, 50 MHz, 144 MHz, 430 MHz.

Atsakyti