Antenos ir jų saugumas

Atsakyti
LY3DA
Pranešimai: 330
Užsiregistravo: 2017-03-13 13:38:05

Antenos ir jų saugumas

Standartinė LY3DA » 2019-08-13 09:53:43

Prieš porą savaičių griuvus bokštui žuvo dar vienas JAV hamas - K1JGA, o jo kolega K1EEE - ligoninėje. Per paskutinius metus nukritę nuo bokštų žuvo TA3D, W0AIH. Dirbkite su antenomis saugiai, nerizikuokite!

W2RE (profesionalus antenų bokštų specialistas), aptardamas šią situaciją, rekomenduoja pradėti nuo atatampų, jų tvirtinimo ir antenos pagrindo konstrukcijų apžiūros. Būtinai prisisekite diržus su dviguba apsauga (virvė ar grandinė + papildomas karabinas). Nedirbkite vienas, bet pagalbininkas neturi stovėti apačioje po jumis, kad išmestas įrankis jo nesužeistų. Rimtos knygos, tokios kaip ARRL antena book prasideda nuo saugaus darbo skyriaus, kuriame rasite daugiau taisyklių ir patarimų.

LYR346
Pranešimai: 225
Užsiregistravo: 2017-03-03 19:42:10

Re: Antenos ir jų saugumas

Standartinė LYR346 » 2019-08-13 13:40:30


Dainius
Pranešimai: 322
Užsiregistravo: 2017-04-13 23:06:10

Re: Antenos ir jų saugumas

Standartinė Dainius » 2019-08-14 11:05:16

Sveiki,
Kas liečia darbus aukštyje taip taip - saugumas pirmiausia. Teko matyti kaip kai kurie lipat su neaiškaus senumo diržais, kurių siūlės nežinia kada supuvo ir tik iš išorės atrodo kad dar egzistuoja. Aišku, geriau negu nieko, bet norint lošt, geriau eit į kazino, ten praloši tik pinigus...
Naujas komplektas gan nedaug kainuoja. Pvz.:
Pilni apraišai ~100 EUR ( http://traversas.lt/lt/pagrindinis/1468 ... -econ.html )
Savisaugos dvigubi "ūsai" 6eur ( http://traversas.lt/lt/pagrindinis/888- ... -4525.html )
Keturi karabinai po 6 EUR (24) ( http://traversas.lt/lt/pagrindinis/193- ... steel.html )
geras ŠALMAS 60 EUR ( http://traversas.lt/lt/pagrindinis/1550 ... white.html )
Dar rekomenduojama smūgio absorberis, kuris kritimo atveju sušvelnina smūgį. Jis kainuoja ~20-25 EUR. Be jo drąsiai telpama į 190 EUR geros, naujos aukštalipių įrangos. Su kuria bus patogu dirbti. Aišku, taupant galima imti tik apatinius apraišus, pasiderėt nuolaidėlės ir ta investicija krenta iki kokių 150 EUR. Namenau, kad tai daug, ypač tiems, kas dažniau laipo į savo bokštus.
Aikšu, kabinimuisi patogiau yra turėti didelius kablius, jie brangesni, bet sutaupai laiko įsisegimams, gali kabinti ne tik ant bokšto skersinukų, bet ir ant nešančiųjų. http://traversas.lt/lt/pagrindinis/770- ... ector.html
Aš paprastai stengiuosi turėti tris ūsus - du savisaugai, vienas darbo pizicijai įsipatoginti.arba prie trečio gali prisikabinti krovinuką ar pan.

Kas liečia patį darbą aukštyje, keli praktiniai patarimai:
Šalmas būtinas. Jau geriau priimamąjame pagulėti su susilaužyta koją, ranką, negu nuo smūgio pažeisti smegenis. Per mano gyvenimą, man šalmas apsaugojo galvą nuo tikrai rimtų ar mirtinų sužalojimų 4 kartus.
Karabinus naudoti tik tuos, kurie užsisuka ar kitaip užsiblokuoja. Ir būtinai juos užsukti. Tikrai pasitaiko atveju, kada karabinas atsiveria pats ir virvė gali iš jo išsikabinti. Man teko patirti, kai virvė išsisega iš karabino - tada džiaugiausi kad buvau su šalmu.
Lipant, savisaugos ūsus reikia segtis ties galva ir aukščiau. Darbui visuomet patogu įsisegti taip, kad šiek tiek atsilošus turėtumėt abi laisvas rankas, o ne su viena laikytis, o su kita bandyt dirbti.
Lipant vienas savisaugos karabinas turi būti įsegtas. Pvz. lipant į viršų, įsisegi vieną karabiną auakščiausiai kiek pasieki, pasilipi , kol jis tampa ties ~juosmeniu, tada įsegi antrą karabiną kiek pasieki aukščiau, išsegi tą kur ties pilvu ir lipi aukščiau, kol anas atsiduria ties juosmeniu, tuomet laisvą įsegi kiek pasieki, o aną išsegi ir tai pkartoji. Bet kuriuo laiko momentu bent vienas karabinas privalo būti įsegtas, o pasiekus darbinį aukštį, įsisegti abu į skirtingas konstrukcijos vietas.
Visus darbus aukštyje reikia susiplanuoti dar prieš lipant. Susidėlioti, pasiruošti įrankius. Kad aukštyje reiktų dirbti kuo trumpiau. Kelis kartus mitimis praeiti visą darbo eigą, ką reikės daryt įlipus, pagalvot kokius įrankius naudosi ir pan. Kad užlipus reiktų tik atkartoti. Patirtis parodė: kabant aukštyje bet koks veiksmas atliekamas 2-3 kartus ilgiau ir sudetingiau, nei stovint ant žemės. Tad jeigu tik galima kažką pasiruošti ant žemės - tą reik ir padaryti. Pvz užsidėti tinkamų dydžių raktų galvas, sumauti poveržlės ir užkabinti veržles ant varžtų, pasižymėti su markeriu, kur tiksliai antenos centras ir kryptis ir t.t.
Lipant, įrankius ir priemones susidėti į medžiaginį maišiuką. Nieko nelaikyti rankose. Kišenėse irgi nerekomenduoju, nes iš kišenių arba iškrenta arba sunku ištraukti. Jeigu įrankių daugiau, tai maišiuką su įrankiais prisiriši su virvute ir užlipus į darbo aukštį, prisisegus ir įsipatoginus, juos galima užsitraukti ir prisikabinti prie bokšto (sienos, stogo ir t.t.) tam kad netrukdytų lipti ir judėti.

Jei užlipus bokšte norį įtvirtinti kokį naują agregatą (rotorių, filtrų bloką, anteną ar pan.). Užsilipę į vietą, prisikelkit agregatą, jį pririškite prie bokšto su tokio ilgio troseliu, virve ar kita saugos priemone ("strachofke"), kad galėtumėte agregatą įstatyti į jo poziciją, paregiliuoti. Tik tuomet, kai pritvirtinsit agregatą, nusekite jos saugą. Ne tik dėl to, kad jis gali išslysti iš rankų, bet pvz. jei jį įdėti yra sunku, aukštyje dirbant rankos greit pavargsta dėl nepatogios darbo pozicijos. Jei rankos pavargs bandant įstatyt jį į vietą, geriau tada agregatą pakabinti ir pailsinti rankas. Po minutės kitos mėgint antrą kartą (tik patogiau pasiėmus).

Bet kokie patarimai nueis šuniui ant uodegos, jei lipsit ar segsitės į supuvusias konstrukcijas, kurios nuo nedidelio smūgio gali sulūžti.
Nedarykit jokių staigių judesių aukštyje, prieš atsilošiant ar pasikabinant pasižiūrėkite ar nepersisukę karabinai, kad gavus svorio, staiga nepasisuktį į patogesnę padėtį. Kiekvienas krestelėjimas gali sujudinti konstrukciją ar išvesti iš pusiausvyros. Be to, kiekvienas krestelėjimas tikrai išgąsdina ir dėl to gali iškristi įrankiai iš rankų, nes refleksiškai išplėsit delnus ir sieksit rankom įsikibt į konstrukciją (dalykas iš patirties).

Jei bokštas yra nestabilus, o į jį vis tiek reikia lipti, tvarkyti ar pan. galima parišti laikinas atotampas. Tam užtenka ir virvių bent 8mm diametro. Tiesiog lipi, tempiesi laikinų atotampų (virvių) galus, Kažkuriame aukštyje jas užkabini ant bokšto, o kolega apačioj rankom pritempia į žemę (į esamus ankerius ar į parankines vietas (kelmai, medžiai, šuliniai, stulpai)). Tokias laikinas atotampas galima pasidaryti keliuose aukštuose. O baigus darbą sutvarkius bokštą, leidžiantis, jas tiesiog atrišti. Virves galima skolintis iš kolegų ir po darbo grąžinti sveikas - nereiks pirkti :)

Jei lipat į aukštį labai retai ir nenorit išlist pinigų savisaugos priemonėm, tai prireikus bent jau pasiskolinkit. Tikrai yra draugų, kolegų, kurie kažką turi. Aš taip pat galiu paskolinti virvių, karabinų, apraišų, šalmų.
73! LY5YY

ly2k
Pranešimai: 44
Užsiregistravo: 2019-01-28 09:46:20

Re: Antenos ir jų saugumas

Standartinė ly2k » 2019-08-14 11:21:58

vertinga info, tnx
2K

Atsakyti