Radijo sportas mokyklose: Birštonas, Saločiai, Kėdainiai

Skelbimai, naujienos, įvykiai
Atsakyti
LY5AA
Pranešimai: 329
Užsiregistravo: 2017-03-02 16:49:28

Radijo sportas mokyklose: Birštonas, Saločiai, Kėdainiai

Standartinė LY5AA » 2021-09-17 16:59:57

Šios dvi savaitės (36-oji ir 37-oji) radijo sporto ir techninės kūrybos populiarinimo klausimu buvo labai efektingos KTU Universitetui. Buvo aplankytos trys Lietuvos gimnazijos/mokyklos. Tai Birštono gimnazija Birštone, Antano Poškos pagrindinė mokykla Saločiuose (Pasvalio raj.) ir Kėdainių Šviesioji gimnazija. Visų šių vizitų iš KTU metu vyko mokinių supažindinimas su elektromagnetinių bangų savybėmis ir radijo bangų panaudojimu radijo ryšiui ir „elektroninių lapių medžioklėje“. Dr. Rolandas Žakelis papasakojo apie kultivuojamas radijo sporto veiklas KTU universitete bei Lietuvoje, pademonstravo, kaip yra užmezgamas radijo ryšys, suorganizavo radijo orientacijos rungtis „lapių medžioklę“. Taip pat mokyklų jaunimas bei mokytojai buvo supažindinti su radijo ryšio panaudojimu ekstremalių situacijų metų, tokių kaip Sausio 13-ąją. Iš viso per tris gimnazijas/mokyklas renginyje dalyvavo 222 mokiniai bei virš 10 mokytojų.
Plačiau apie renginį pačio dr. Rolandas Žakelio akimis:
Kadangi mokslo populiarinimo renginyje „Erdvėlaivis Žemė“ dalyvauju nuo pat jo įkūrimo (ir dar iki jo oficialaus įkūrimo) pradžios, tai dar nėra taip buvę, kad nebūčiau pakviečiamas iš KTU į šį renginį. Su organizatoriais jau komunikuojame daugiau kaip 17 metų ir labai smagu matyti, kaip prisijungia vis daugiau KTU bendruomenės į šią veiklą.
Ankstyvą pavasarį gavau skambutį iš organizatorės su labai paprastu teiginiu-klausimu: „Labas Rolandai. Šiemet vėl darome renginį „Erdvėlaivis Žemė“. Pasirink į kokias Lietuvos mokyklas norėtum važiuoti. Tau, kaip renginio pradininkui visos Lietuvos mokyklos atviros“. Beliko tik atsakyti: „Labas Lina. Gerai, ryt pasakysiu mokyklų sąrašą.“ Kadangi mokslo populiarinimą KTU universitete vykdau nuo 2003 metų, kuomet gerb. Gediminas Adlys sudomino jaunąjį studenčioką su važiavimu į Varšuvą į „Piknik Naukowy“, tai beliko išsirinkti pačiam mokyklas, kurias aplankysiu. Šiemet išsirinkau tris mokyklas, nors sugalvojęs aplankyti penkias: tai Birštono, Kalvarijos, Biržų, Pasvalio ir Kėdainių. Per mėnesį susiderinome su organizatore tris: Birštono, Saločių (Pasvalio raj.) ir Kėdainių. Ar nekyla jums klausimas, kodėl ne Kauno, Vilniaus ir kitų didmiesčių? O gi labai paprastas atsakymas: per daugiametę patirtį važinėjant per mokyklas labai aiškiai pasimatė, kad mažųjų miestų mokiniai turi norą stoti į Lietuvos universitetus, o didmiesčių – jau į užsienį taikosi.
Taigi, trys mokyklos. Pradžia – nuo Birštono. O kodėl Birštonas? O gi pasirinkimas irgi ne iš piršto laužtas. Birštone jau nuo 2003 metų Birštono miesto šventės metu yra mūsų pačių organizuojamos tarptautinės akivaizdinės trumpųjų bangų radijo ryšių varžybos „Lietuvos TB taurė“. Antra – Saločių pagrindinė mokykla. Saločiai randasi netoli Biržų ir Pasvalio, o be to Gediminas Adlys pats pasiūlė būtent šią mokyklą. Sutikau žinant, kad netoli gyvena Pasaulio čempionas, mūsų KTU RC narys gerb. Gediminas Lučinskas bei kiti to krašto radistai: jie nepaliks mokyklos šeip sau savarankiškai mokytis. Trečioji – Kėdainių Šviesioji gimnazija. Kodėl Kėdainiai? Gražvydas LY1CO ir Sergėjus LY2BUU - tikrai šie vyrai – mūsų veteranai – prisidės prie edukacijos jeigu RS (radijo sporto) būrelis įsikurs.
Prieš vizitus per mokyklas, manęs organizatoriai paklausė: “Kiek priimtum į pamoką/-as?“. Atsakiau: „neribojama“. Kadangi su KTU studentų korporacija „TauTiTo“ vedėme radijo ryšio ir kitokius elektronikos inžinerinius kursus KTU universitete jau 7 metai, tai žinau, kad apriboti dalyvių skaičių yra klaida, kadangi 2018 metais KTU universitete į radijo ryšio užmezgimo kursus atėjo 65 žmonės. Turbūt seniai KTU RC matė tokį skaičių studentų 241,242 kabinetuose. Tai spėkit, kiek Birštone atėjo į Radijo ryšių pamoką? 117 mokinių. Teko skelti į tris užsiėmimus su 5 minučių pertraukomis. O dar iš ryto pusryčių nevalgiau, pamaniau, kad Birštone pavalgysiu. Taigi, „lapių medžioklė“ prasidėjo tik 13:30 Birštono stadione. Štai prisegu keleta nuotraukų, kurias atsiuntė Birštono sporto centro direktorius Saulius Smailys, pamatęs kokią veiklą darau Birštone ir atbėgęs fotografuoti.
20210910_132245.jpg
20210910_132156.jpg
Antroje nuotraukoje matyti, kiek jaunųjų radijo orientacininkų buvo. Tik nesupraskit klaidingai, t.y. tie, kurie sėdėjo ant tų mėlynų kėdžių arti ir toli, tai visi prabėgo. Tiesiog imtuvų trūko. Renginys baigėsi 15 valandą. Vat tada pirmą kartą tą dieną pamačiau maistą. Pats Birštono sporto centro direktorius pasikvietė pas save ir pietaudami aptarėme tolimesnius radijo sporto populiarinimo klausimus.
Antroji mokykla – Saločių Antano Poškos pagrindinė mokykla. Tą dieną 13 valandų praleidau „veiksme“. Kadangi važiavome su dviem KTU Alumnais-veteranais, t.y. su Gediminu Adliu ir su Ignu Požėla, tai 200 km kelionė į priekį ir tiek pat atgal nebuvo nuobodi. Po trumpos G. Adlio prezentacijos apie spinduliuočių rūšis, savybes ir panaudojimus bei apie Lietuvos sienų pokyčius, teko man pasireikšti su radijo bangomis. Tarp kitko, mūsų KTU bendruomenei reiktų pravesti nemokamus edukacinius kursus apie spinduliuočių rūšis. Tai pakeltų jų bendrąsias žinias ir supratimą apie radijo bangas. Šio renginio metu pagalvojau, kad bus apie 30 mokinių, nes Saločių mokykla nėra labai jau didelė. Tai kurgi tau – kažkaip sužinojo aplinkinės mokyklos, kad vyks toks renginys ir bus lapių medžioklė bei praktiniai radijo ryšių užsiėmimai. Atvyko net dvi grupės iš Pasvalio: tai Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos 16 mokinių ir 2 mokytojai bei Pasvalio Svalios progimnazijos 17 mokinių su dviem mokytojoms. Pilnas kiemas mikro autobusiukų. Retas vaizdas. Tik per prof. A. Jurskio memorialo varžybas KTU universitete pamatai taip. O čia „sulėkė“ į Saločių mažąjį miestelį, kur pagal gyventojų registraciją čia gyvena tik 720 gyventojų. Gerai, kad buvau transiverį nusivežęs, nes būčiau „neapsidirbęs“ su visais vienu metu: vieni ruošė dipolį, kiti statė stiebą, treti abėcėlę mokinosi, ketvirti „lapes medžiojo“. Smagiausia buvo tai, kad radijo eterį išbandė net 9 mokiniai ant 3.648 MHz. Jeigu šiame krašte gims būrelis, tai aplinkiniai radistai turbūt ras kokį veikiantį transiverį su maitinimo bloku mokyklai padovanoti. Keletas nuotraukų iš Saločių mokyklos:
20210915_120345.jpg
20210915_150236.jpg
Drąsiausieji „jaunieji radistai-radistės“ nusifotografavo, o vaikinai išbėgo demontuoti stiebo.
Trečioji stotelė – Kėdainių Šviesioji gimnazija. Nemaniau, kad Kėdainiai toks gražus miestelis. Galima būtų lyginti su vakarų Vokietijos kaimeliais. Neskaitant miesto grožio, gimnazijoje tvarka yra griežta, turbūt dėl to, kad už 10 metrų nuo gimnazijos tame pačiame kieme yra miesto komisariatas. Čia man atiteko tik 28 mokiniai ir du mokytojai. Po trumpos 40 minučių prezentacijos apie radijo ryšį, radijo sportą ir rezervinio radijo ryšio panaudojimą ekstremaliose situacijose, buvo pertraukėlė 10 min trukmės. Antros pamokos metu statėme bokštą Kėdainių komisariatui po langais, jungėme prie transiverio ir mokiniai treniravosi eteryje iki pamokos galo. Keletas nuotraukų pateikta žemiau:
NN1.jpg
NN2.jpg
NN3.jpg
NN4.jpg
NN5.jpg
NN6.jpg
NN7.jpg
NN8.jpg
Ši gimnazija turi potencialą radijo sportui. Realu, kad gali tekti atvažinėti tankiau, o po to vadžias perduoti Gražvydui LY1CO ar Sergėjui LY2BUU. Vyrai, žiūrėkit, ką spintoje iš nenaudojamos aparatūros turit, laikas dulkes transiveriams nupūsti.
Patys mokiniai manęs paklausė, kokias turime palengvinančias programas stoti į KTU? Į klausimą jiems atsakiau klausimu: „o kiek iš jūsų nori stoti į KTU?“. Pakilo šešios rankos. Teko paminėti, kad anksčiau universitete buvo programa, kur abiturientams palengvindavo stojimą į KTU arba suteikdavo vietą iš karto. Tai „Prof. A. Jurskio memorialo“ varžybos, skirtos jaunimui.
Ačiū tiems radistams, kurie buvo dažnyje tuo metu. Tai: LY2OU, LY2NLK, LY3E, LY2FU, LY1CO.
Kiti renginiai, kas mūsų laukia:
Rugsėjo pabaigoje, t.y. 26 dieną įvyks Lietuvos trumpųjų bangų radijo ryšių čempionatas. Praeitų metų rezultatus galite pasižiūrėti čia: http://www.lrsf.lt/wp-content/uploads/2 ... 2020-1.pdf
Lietuvoje iš dalyvavusių 11 klubų pirmą vietą užėmė KTU. Tarp Lietuvos universitetų KTU pirmas, VDU antras, o VU trečias. KTU atstovavo 31 dalyvis.
Spalio mėnesio dienomis planuojamos 26-osios prof. Alfonso Jurskio memorialo varžybos, kurios kaip ir visada vyksta KTU miestelyje. Detalesnę informaciją apie planuojamas varžybas paskelbsime vėliau.
Nepamirškime ruoštis paskutiniam pilnąjam spalio savaitgaliui, t.y. spalio 24-25 dienomis/48 valandų trukmės varžyboms, kur vyks tolimųjų radijo ryšių pasaulio pirmenybės CQ WW DX – SSB turas. Šiose varžybose yra klubinė įskaita, todėl prašome visus, kas gali, dalyvius skirti taškus KTU, įrašant klubinėje eilutėje: Kaunas University of Technology Radio Club.
Pernai, t.y. 2020 metais, KTU bendroje Pasaulio radijo klubų įskaitoje buvo 22 iš 299. Tarp dalyvavusių Pasaulio universitetų buvome pirmi, aplenkę Vytauto Didžiojo Universitetą, De Monfort University (D. Britanija).

Informaciją parengė atsakingas už KTU radijo sportą dr. Rolandas Žakelis LY5AA. +370-691-44414.

Dainius
Pranešimai: 333
Užsiregistravo: 2017-04-13 23:06:10

Re: Radijo sportas mokyklose: Birštonas, Saločiai, Kėdainiai

Standartinė Dainius » 2021-09-20 16:47:57

Šaunu! Festivalis Erdvėlaivis Žemė visuomet puiki proga moksleiviams pademonstruoti tokias įdomybes. Būtų gerai įsitaisyti išvaizdesnių pelengatorių demonstracijoms, kad matytųsi, jog radijo sportas ne tik iš praeities atėjęs užsiėmimas, bet ir modernus, šiuolaikiškas. Bet jau matau išbandei LRSF'o naująsias Kenwood TS590SG radijas - tai jau kur kas solidžiau atrodo :)
73! LY5YY

Atsakyti